Wizyta studialna projektu „PI-PWP CouveusePL” – ostatnie starcie z metodologią typu couveuse w wydaniu francuskim

 


W dniach 22 – 25 października br. przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej oraz użytkownicy i użytkowniczki projektu odbyli podróż do Marsylii w celu podsumowania działań związanych z przebiegiem współpracy ponadnarodowej w ramach projektu.

W trakcie pobytu w Marsylii uczestnicy oraz uczestniczki wyjazdu mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z przedstawicielami inkubatora Couveuse Interface, podczas których dyskutowano o zaletach oraz wadach prowadzenia różnych odmian inkubatorów w ramach modelu couveuse (inkubatory typu couveuse, inkubatory typu pépinière, inkubatory świadczące usługi społeczne oraz usługi budowlane).

Następnie polska delegacja udała się do miasta Arles, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Fundacji Macif, która jest towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych oraz finansuje działania inicjatyw w obszarze ekonomii społecznej. W trakcie swej dwudziestoletniej działalności fundacja aktywnie wspierała i promowała idee ekonomii społecznej stając się ważnym partnerem dla jej podmiotów.

Kolejnym punktem wizyty było odwiedzenie miejscowości Forcalquier, gdzie swoją siedzibę ma Spółdzielnia Socjalna Petra Patrimonia prowadząca działalność związaną z wysoko wyspecjalizowanymi usługami budowlanymi (odnawianie zabytkowych budynków) oraz ochroną dziedzictwa naturalnego Marsylii i Korsyki (wytwarzanie i produkcja kosmetyków przy użyciu metod naturalnych).

Następnie miało miejsce spotkanie z przedstawicielami władz regionu PACA oraz Ministerstwa Pracy, Zatrudnienia, Szkoleń Zawodowych i Dialogu Społecznego podczas gali „Talents des cités”, podczas której nagrodzono osoby pochodzące z problematycznych dzielnic miasta, którym dzięki pomocy instytucji wsparcia (w tym inkubatorów couveuse) udało się stworzyć dobrze prosperującą i przynosząca zyski działalność.

Ostatniego dnia wizyty użytkownicy oraz użytkowniczki projektu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia spotkali się z francuskimi przedsiębiorcami „na próbę”. Goszczono m.in. w siedzibie firmy En Goguette, która obecnie działa w ramach inkubatora couveuse. En Goguette prowadzone przez Sorianę i Eve zajmuje się produkcją ekologicznych mebli z kartonu. W ofercie firmy można znaleźć krzesła, sofy, fotele, komody, lampy, jak również elementy dekoracyjne związane z wystrojem wnętrz. Wszystkie te przedmioty wytwarzane są ręcznie i – to niezaprzeczalny fakt - były wcześniej kawałkiem kartonu.

Ostatnim punktem wizyty było podsumowanie współpracy ponadnarodowej w ramach projektu „PI-PWP CovueusePL”. Partnerzy projektu życzyli polskim uczestnikom i uczestniczkom wizyty powodzenia we wdrażaniu modelu couveuse na polskim gruncie.Projekt „PI-PWP CouveusePL” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.