FAJNA Spółdzielnia Socjalna

10 grudnia 2013 r. odbyło się zebranie założycielskie podmiotu - FAJNA Spółdzielnia Socjalna. Powstanie Spółdzielni jest owocem kilku miesięcy przygotowań i wspólnej pracy. FAJNA Spółdzielnia Socjalna jest inicjatywą dwóch organizacji pozarządowych, od wielu lat współpracujących z SWR w zakresie integracji społecznej i rynku pracy: Fundacji dla Śląska z Katowic oraz Fundacji Akademia Obywatelska z Przeworska (podkarpackie).

Dzięki kontaktom z European Social Franchising Network z Wielkiej Brytanii udało się pozyskać do współpracy opartej na franczyzie społecznej - The Soap Co. z Keswick. To kumbryjskie przedsiębiorstwo społeczne jest częścią większej firmy społecznej zatrudniającej osoby niepełnosprawne – CLARITY EFBP z Londynu. CLARITY ma duży potencjał, wiedzę i ponad 150 lat historii działania.

Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej wraz z S-PRINT 2 sp. z o.o. z  Katowic przeprowadziły nabór pierwszych 6 pracowników do FAJNA Spółdzielnia Socjalna. Panie Zuzanna, Kasia, Martyna, Grażyna oraz Panowie Sławek i Daniel przeszli zwycięsko przez ostre sito rekrutacji. Obecnie bardzo aktywnie się szkolą i integrują, aby utworzyć sprawnie działający zespół. Całość tego modułu rozwojowego koordynuje PUP w Rudzie Śląskiej.          

FAJNA Spółdzielnia Socjalna będzie wielobranżową firmą społeczną, zatrudniającą osoby niepełnosprawne. Specjalnością spółdzielni będzie sprzedaż i produkcja rękodzielniczo wyrabianych kosmetyków naturalnych.  Pierwsza zostanie uruchomiona manufaktura mydeł. Naturalne mydełka będą wytwarzane w zależności od indywidualnego życzenia klienta co do jego właściwości, kształtu, formy, wielkości czy struktury.

Równolegle z mydlarnią uruchomiony zostanie dział prototypizacji, który zajmować się będzie tzw. wydrukami 3D, wykonywanymi na specjalistycznym urządzeniu – stereolitografie. Na podstawie komputerowego modelu, za pomocą drukarki 3D można stworzyć fizyczne obiekty, których wielkość, kształt, kolor są niemal nieograniczone. To kupujący ustalać będzie normy obiektu i kreować będzie prototyp, który w niczym nie będzie odbiegać od oryginału. Klient może zażyczyć sobie wykonania makiety np. boiska lub budynku. Po wybraniu skali, kolorów i doprecyzowaniu reszty szczegółów, model jest gotowy do wydruku…oczywiście 3D.

Więcej informacji na Facebook-u, gdzie Spółdzielnia ma swój fanpage:
www.facebook.com/FajnaSpoldzielnia.

Zapraszamy!