FAJNA i SWR z wizytą w Londynie

Czekając na to, aż FAJNA Spółdzielnia Socjalna będzie mogła pełną parą ruszyć z produkcją kolejnych partii pięknie pachnących mydełek, przedstawiciele Spółdzielni i SWR, wspierającego tworzenie tej firmy społecznej wybrali się podpatrzeć sprawdzone sposoby działania do CLARITY w Londynie (http://www.clarityefbp.org).
CLARITY to firma z niezwykle długą (nawet jak na warunki angielskie) tradycją - istnieje  bowiem na rynku już od ponad stu sześćdziesięciu lat! Została powołana w 1854 roku i przez ten czas była wspierana przez wiele osobistości (a jedną z fundatorek zaangażowanych z budowę jej pierwszej fabryki była Królowa Wiktoria). Przez te wszystkie dziesiątki lat - misja i cele firmy pozostają niezmienne: „zapewniać zatrudnienie osobom niewidomym”, przy czym – co niezwykle istotne – już od początku zakładano, że firma będzie zarabiać na siebie sprzedając swoje produkty na otwartym rynku. Obecnie 80% wpływów firmy pochodzi bezpośrednio ze sprzedaży produktów wytwarzanych przez zatrudnione w niej osoby niepełnosprawne.
Spotkanie było kolejnym krokiem na ścieżce tworzenia podmiotu FAJNA Spółdzielnia Socjalna przez REPLIKATOR. Niedawno CLARITY przejęło przedsiębiorstwo społeczne „The Soap Co.”, z którym Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej prowadziło rozmowy biznesowe. Pomimo tego, że firma „The Soap Co.” nie tworzy już samodzielnego zakładu pracy, zachowała własną markę i autonomię w dziedzinie sprzedaży.
Celem spotkania było określenie możliwości współpracy w zakresie uzyskania wsparcia organizacyjnego, technicznego oraz marketingowego dla zakładanej w Polsce spółdzielni socjalnej.
W trakcie trwania wizyty, przedstawiciele CLARITY zaprezentowali sposób, w jaki funkcjonuje ich przedsiębiorstwo. Specjaliści z SWR i FAJNEJ mieli okazję zobaczyć na własne oczy cały proces produkcyjny. Zapoznali się ze sposobem organizacji prac, poszczególnymi procesami produkcyjnymi. 
W okolicach marca 2014 roku, zostanie zorganizowana wizyta konsultacyjna managerów CLARITY w Polsce. Spotkanie odbędzie się w siedzibie spółdzielni, a czas na nią poświęcony z pewnością nie zostanie zmarnowany.

Zachęcamy do polubienia nas na facebooku:
https://www.facebook.com/FajnaSpoldzielnia
https://pl-pl.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Wsp%C3%B3%C5%82pracy-Regionalnej/402574989771199
https://www.facebook.com/pages/Replikator/159945720858335