4 przedsiębiorców wyfruwa z gniazda, czyli rejestracja kolejnych działalności gospodarczych


Cała czwórka testowanie działalności w inkubatorze CouveusePL rozpoczęła 10 października 2013 roku. Po mniej więcej czterech miesiącach opuszczają inkubator i rozpoczynają zupełnie samodzielne działanie.

Są w bardziej komfortowej sytuacji niż przedsiębiorcy startujący bez wsparcia inkubatora. Za nimi cztery miesiące przygotowywań, szkoleń, sprzedaży produktów, kontaktów z klientami, gromadzenia wiedzy. Można powiedzieć, że jest to płynne przejście od testu działalności do jej faktycznej rejestracji.

W czasie czterech miesięcy testowania działalności przyszli przedsiębiorcy korzystali ze szkoleń związanych z przedsiębiorczością oraz profilem ich działalności. Były to m.in. takie szkolenia jak kurs groomerski, kurs na uprawnienia elektryczne, szkolenie pilarz-drwal, szkolenia kosmetyczne.

Jak w związku z rejestracją działalności czują się sami przedsiębiorcy?

- Przed rozpoczęciem działalności pojawia się szereg uczuć, od ekscytacji do strachu. Jednak przeważa uczucie radości. Jest to taki pozytywny stres, który motywuje mnie do większego działania, tworzenia czegoś nowego. Nigdy nie będę rodzić dzieci, jednak myślę, że otwarcie działalności można porównać do porodu.2 lata temu powstał pomysł, powoli dojrzewałem do decyzji, specjalizowałem się w wąskiej dziedzinie, pora w końcu sformalizować pomysł i rozwijać go – mówi Piotr Konarski, właściciel firmy Bezpieczne Drzewo.

- Rejestracja działalności była dla mnie jednocześnie stresująca i fascynująca. Ogromną radość sprawiają momenty, kiedy mogę już posługiwać się nazwą i pieczątką firmy, ale wiem też, że teraz muszę podejmować rozważne i odpowiedzialne decyzje, ponieważ w pełni odpowiadam za każdy złożony podpis. Obecnie zajmuję się sprawami dotyczącymi przystosowania lokalu, robię mały remont, zawieram umowy z dostawcą energii, z księgową, z bankiem i firmą telekomunikacyjną. Jednym słowem dopinam wszystko na ostatni guzik tak, aby już na początku marca przyjmować pierwszych klientów w gabinecie – opowiada Magdalena Hajduk, właścicielka firmy MOTUS.

Po ukończeniu szkolenia w ramach projektu CouveusePL przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe w wysokości ok. 25 000 zł na założenie i rozwój testowanego przez siebie biznesu. Środki te można przeznaczyć na zakup m.in. środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności. Innym ważnym elementem pomocy jest wsparcie pomostowe, które może być przeznaczone na opłaty stałe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w wysokości do 1 300 zł miesięcznie. Wsparcie to przyznawane jest na okres 6 miesięcy z możliwością wydłużenia o kolejne 6 miesięcy. Pozwala pokryć koszty prowadzonej działalności i daje pewnego rodzaju swobodę w poodejmowaniu decyzji biznesowych dotyczących dalszego rozwoju przedsięwzięcia.