O nas

Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej inicjuje i aktywnie uczestniczy w działaniach, których celem jest doskonalenie funkcjonowania społeczeństwa w różnych aspektach i obszarach. W podejmowanych działaniach dążymy do wyników o możliwie największej wartości dla społeczeństwa. Cele podejmowanych inicjatyw dostosowujemy do wymagań, potrzeb i oczekiwań zainteresowanych stron uwzględniając kontekst działania. Identyfikujemy zagrożenia i szanse związane z realizacją tych celów, a w szczególności ryzyko odnoszące się do spełnienia ustalonych wymagań. Opracowywane strategie optymalnie dostosowujemy do aktualnych uwarunkowań, uwzględniając prognozy ich zmian. Dla realizacji szkoleń powołujemy zespoły i dokonujemy podziału prac według kompetencji ich członków. Wyniki monitorowania, wewnętrznych i zewnętrznych audytów, kontroli i ewaluacji wykorzystujemy do celów ciągłego doskonalenia. Gromadzimy doświadczenia tworząc zasoby wiedzy, które upowszechniamy wewnątrz i na zewnątrz organizacji. W codziennej praktyce przestrzegamy ustalonych procedur i egzekwujemy ich przestrzeganie od współpracowników.

Główne obszary działalności

Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej współpracuje z wieloma partnerami krajowymi i zagranicznymi, w tym z podmiotami publicznymi, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorstwami. Współpraca ta polega na tworzeniu sieci, partnerstw oraz konsorcjów projektowych, zarówno sformalizowanych, jak i nieformalnych.
Ekosystem wsparcia dla seniorów
Rozwijamy systemowe rozwiązania wspierające osoby starsze i niesamodzielne. Opracowujemy innowacyjne narzędzia ułatwiające życie i funkcjonowanie seniorów. Tworzymy nowatorskie rozwiązania, a także pozyskujemy dobre praktyki z partnerskich krajów europejskich.
Ekonomia społeczna
Inspirujemy do tworzenia, prowadzenia i wspierania firm zatrudniających osoby bezrobotne i niepełnosprawne, dostarczające usług społecznych. Staramy się, aby przychody tych firm pochodziły z rynku, a nie z dotacji ze środków publicznych. Wykorzystujemy przy tym sprawdzone modele biznesowe i franczyzy oraz 15 lat naszych doświadczeń, co powoduje że tworzone przez nas przedsiębiorstwa społeczne radzą sobie na rynku. Prowadzimy także trzecią edycję Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Katowicach.
Współpraca międzynarodowa
Polega na przygotowaniu i realizacji różnorodnych projektów, realizowanych z partnerami z praktycznie całej Europy oraz aktywnym udziale w sieciach o zasięgu europejskim.
Innowacje społeczne
Wypracowujemy i – przede wszystkim - wdrażamy nowe rozwiązania, zmieniające pozytywnie zarówno życie pojedynczych osób, jak i grup ludzi. W tym celu realizujemy z naszymi partnerami projekty w taki sposób, aby wypracowane w ich ramach rozwiązania działały także po zakończeniu projektu. Aktualnie koncentrujemy się nad innowacyjnymi usługami opieki dla osób starszych oraz gastronomii, tworzącej zatrudnienie dla osób niepełnosprawnych.
Pracujemy, rozwijając pozytywną i innowacyjną kulturę organizacyjną w SWR. Dbamy o jakość naszych działań i usług. Pracownicy SWR są na bieżąco szkoleni z zarządzania projektami i innych tematów, niezbędnych w naszej działalności.
Stowarzyszenie powstało w sierpniu 2002 roku z inicjatywy grupy specjalistów zajmujących się realizacją różnorodnych projektów społecznych, lokalnych inicjatyw kulturalnych oraz przedsięwzięć naukowych. Obecnie posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji różnorakich projektów. Członkowie stowarzyszenia ciągle się doszkalają, aby ich kwalifikacje rozwijały się z duchem czasu.

Nasz zespół

Stowarzyszenie to przede wszystkim grupa pasjonatów związanych z ekonomią społeczną, działających w jej obszarze od wielu lat. Każdy członek zespołu specjalizuje się w innym segmencie szeroko pojętej ekonomii społecznej.
Romana Banasik

Doradca nOWES/ Członek zarządu

Tadeusz Durczok

Prezes Zarządu

Wioleta Brońska

Wiceprezes Zarządu

Małgorzata Dybowska

Dyrektor ds. administracji